Livet som autismemor :En reise med utfordringer og gleder

Annette Wesselhaavaag@hotmail

Som mor til Felix, som har en alvorlig psykisk utviklingshemning, har jeg vært på en lang reise i over 15 år. Å være autistmor innebærer ikke bare å gi omsorg, men også å navigere i en komplisert verden av beslutninger, institusjoner og uendelige ansvar. Dette er en reise fylt med både utfordringer og belønninger, og jeg ønsker å dele noen av mine erfaringer.
Å ta krevende beslutninger alene er en del av hverdagen. Det krever styrke, tålmodighet og en konstant vilje til å stå opp for barnet mitt i møte med ulike instanser. Som småbarnsmor har jeg alltid hatt mye ansvar, men å oppdra et barn med spesielle behov har vist seg å være en helt annen utfordring. Jeg har ofte følt meg som en ensom kriger, men har lært meg å håndtere presset og finne styrke i situasjoner som kan virke overveldende.
Det er uten tvil mer krevende å stelle et ungdoms- eller voksenbarn enn et lite barn. Når barn vokser, endrer også behovene og kravene seg. Men gjennom denne utviklingen har jeg også oppdaget at det finnes en dybde av glede og tilfredsstillelse i vårt forhold som jeg aldri hadde forutsett. Det er spesielt givende å se at tiltakene og strategiene vi har jobbet med i mange år nå gir resultater.
Et av de mest gledelige aspektene ved å se Felix vokse er den økte interaksjonen vi har i dag. Som tenåring har han utviklet en egen personlighet, og jeg finner stor glede i å tilbringe tid sammen med ham. Vi deler en humor som er unik for oss, og en av våre favorittaktiviteter er å gå på tur sammen. Det er i de enkle stundene, som en spasertur i parken eller en busstur, at jeg virkelig setter pris på vårt bånd.
For bare fire år siden var buss turene en stor utfordring. Felix hadde spesifikke rutiner og preferanser; han måtte sitte helt fremme, og lyden fra telefonen hans når han så på YouTube kunne ofte føre til en voldsom reaksjon. I dag har vi kommet så langt at slike situasjoner ikke lenger er problematiske. Dette er små, men betydningsfulle seire som motiverer meg i hverdagen. Hver fremgang, uansett hvor liten, er en påminnelse om at vi er på rett vei.
Til alle andre som står overfor lignende utfordringer: Husk at det er lov å føle seg overveldet. Men ikke glem å feire de små seirene. De er ofte de som gir oss mot og styrke til å fortsette kampen. Jeg håper at min historie kan være en kilde til inspirasjon for andre foreldre i lignende situasjoner. Vi er ikke alene, og det er alltid håp for en lysere fremtid.
Takk for at du tok deg tid til å lese om min reise som autistmor. Jeg ser frem til å dele flere tanker og erfaringer i fremtiden!