Påskurferiur

Joakim og Maria
Joakim og Maria Sagen Lier

Ny ferie, ny mulighet. Vi har satt snuten mot Færøyene for å finne ut hvor mye viking-DNA som er igjen i oss. Ikke mye tydeligvis, for vi fløy, og leide en søt liten Honda på flyplassen!

Kjøreturen fra flyplassen til hotellet har vært dagens høydepunkt. Sauer overalt, mektige fjell, bratte stup og snø i luften og i gresset. Og plutselig sol. Så snøstorm igjen. Eller regn og vind. Færøyene byr på alle årstider på én gang. Majestetisk og vill natur! Sauene likeså.

Hotellet vårt er så og si bygd inn i fjellet, og det er lagt til rette for at sauene kan beite over hodet på oss.

Det er avstander her, og få folk. Torshavn er nok én av de minste hovedstedene vi har besøkt, og vi føler at vi allerede har gått byen rundt. Gamlebyen er liten, koselig og umulig å finne inngangen til restauranter. Fant en med Michelinstjerne, men fant ikke inngangen... Maria klarte derimot å finne et kjøpesenter.

I morgen skal vi komme oss ut i båt og vi får se om viking-genene våkner da! Plutselig har vi fanget en munk!

Mellom skriving av det ovenfor, og hjemturen, snubla vi borti et par moderne vikinger og kompisen deres. De feira at det nå var ferie, og det som starta som et vikingbilde til Marias elever, utarta seg til dart på den lokale fyllebula med det klingende navnet Tòrshøll. Og dét var ingen underdrivelse. Tror ikke Tòr engang ville krabba baklengs inn der.. Før vi visste ordet av det, hadde Joakim, høflig, og lite språkvant som han er, takka ja i dart til å spille bort kyss fra Maria til det lokale klientellet. Vi hadde lite å stille opp med, men slapp unna med å spandere litt (mer) alkohol.

De har en startstrek det ikke er lov å tråkke forbi, men å i hvert kast miste balansen og falle nærmere brettet, dét er nok en strategi i seg selv. - Hjulpet av noen runder på det første stedet vi ble kjent..

Etter noen hundretalls høydemeter stigning til hotellet i fjellet vårt, gleder vi oss nå til å møte skipperen i morgen tidlig som tidligere omtalte vikinger kjente. Han heter muligens Bjørk og er SÅ høy. Eller vi skal se en bjørk og det er noe som er høyt. Både trær og forståelig språk er uvant her, så vi tar det vi får. - Jamfør veddemålet i dart..

Vi gleder oss til å utforske videre! Skipperen har allerede annonsert at turen i morgen blir annerledes, grunnet vær og vind, og vi måtte kansellere om vi ikke ville ha noe av det.. Dette blir spennende!



Publisert: 01.04.2026, 23:20


Andre artikler