HARWICH

Britt
Britt Flaatten

Harwich er Storbritannias nest travleste passasjer fergehavn. Vi hadde bestemt oss for å få ett inntrykk av Harwich før vi skulle ta ferja tilbake til fastlands Europa. Bobilen ble parkert rett ved Halfpenny Pier. Denne dagen ble det føttene som førte oss rundt. Vi konsentrerte oss om gamlebyen, og ved dagens slutt hadde vi kommet opp i over 15 000 skritt. 


På vår vandring nede ved museet, dukket ett kjent motiv opp.  


HARWICH MUSEUM

Vi startet utforskningen av byen i Harwich Museum, et meget interessant besøk. Museet er drevet av frivillige. Det ble åpnet i 2021. «Mayflower» har fått en bred plass i museet. Christopher Jones, som var født i Harwich, eide en fjerdedel av «Mayflower». Jones var kaptein på skipet på pilegrimsferden fra Southampton til Plymouth Colony i Massachusetts i 1620. 

MAYFLOWER

John Alden ble ansatt i Southampton som bødker. Det betydde at han hadde ansvaret for å vedlikeholde skipets tønner. John Alden ble igjen i Plymouth Colony og spilte en fremtredende rolle i koloniale anliggender. Alden giftet seg med Priscilla Mullins.





«Kindertransport», Barnetransport, var en organisert redningsinnsats av barn fra nazikontrollerte områder. Dette fant sted i 1938-1939 i løpet av de ni månedene før utbruddet av andre verdenskrig. Den første transporten gikk fra Hook van Holland 2. desember 1938. For første gang i livet så disse barna en toetasjes buss og en SMILENDE politimann. Storbritannia tok imot nesten 10 000 barn, de fleste jødiske. Barna kom fra Tyskland, Østerrike, Tsjekkoslovakia, Polen og den frie byen Danzig. Dette gjorde inntrykk. Barna ble plassert i britiske fosterhjem, herberger, skoler og gårder. Mange av disse barna var de eneste medlemmene av deres familier som overlevde Holocaust. Starten på den andre verdenskrigen gjorde at transporten av barn stoppet opp. Det er satt opp minnesmerker for å markere denne transporten. I Harwich ble bronseminnesmerket «Safe Haven» avduket i 2022. Minnesmerket er laget av kunstneren Ian Wolter. Avdukingen på Harwich Quay ble utført av Dame Steve Shirley, et tidligere Barnetransport-barn. Det er flere Kindertransport statuer, blant annet i London og Hook van Holland.

BARNETRANSPORTEN ANKOMMER HARWICH


INFO OM SKULPTUREN


STATUEN AV BARNETRANSPORT BARNA


SKULPTUREN "SAFE HAVEN"


DENNE BARNETRANSPORTSTATUEN ER I LONDON


Jeg tok også turen opp på Harwich Redoubt Fort, et imponerende sirkulært fort med en diameter på 60 meter. Fortet ble bygd i 1808 for å forsvare havnen mot en invasjon av Napoleons styrker. Det ble aldri bruk for dette, men under 2. verdenskrig ble fortet igjen tatt tilbake til militære formål. Fortet er restaurert av Harwich Society. Det antas å være det største fortidsminnet i landet som er restaurert av en privat gruppe.



Dronning Victoria (1837 – 1901) har og blitt tilgodesett i Harwich der hun står i full størrelse og ser mot Dovercourt sentrum.


High Lighthouse ruvet godt i terrenget. Det er 32,8 meter høyt. Fyret ble bygd i 1818, det ble tatt ut av bruk i 1862 og er nå blitt museum. Det samme har skjedd med Low Lighthouses. 



The Treadwheel Crane, tredemøllen, ble bygd i 1667. Det er et digert hamsterhjul basert på romersk design. Kranen beveget seg ved at menn gikk i det indre av to store hjul for å heve og senke varer og materialer.


Electric Palace Cinema ble bygd i 1911. Den er nå den eldste uendrede spesialbygde kinoen i Storbritannia.


The North Sea Floods, Nordsjøflommen i 1953 var en kombinasjon av en springflo og en sterk storm fra nordvest som rammet kysten av Nederland, Belgia, Frankrike, Danmark og Storbritannia natten mellom 31. januar  og 1. februar. Stormfloen ga havnivåer tre meter høyere enn forventet, dette førte til en ødeleggende flom langs kysten. Offisielle tall viser at 307 døde i England, 24 000 hjem ble oversvømmet. 50 000 dyr og 30 000 mennesker måtte forlate hjemmene sine. Det er anlagt en liten park, Flood Memorial, til minne om katastrofen.



NORGE BIDRO MED 24 PREFABRIKERTE TREHUS ETTER FLOMMEN

 

Denne minen fra 2. verdenskrig er en bøsse for innsamling av penger som støtte til blant annet etterkommere etter fiskere omkommet på havet og andre som trenger økonomisk bistand


EN BENK MED DENNE INVITASJONEN:

"HAPPY TO CHAT. SIT HERE IF YOU DON'T MIND SOMEONE STOPPING TO SAY HELLO"


TYPISK ENGELSK


HALF PENNY PIER

Half Penny Pier ble bygd i 1853. Dette er et landemerke i Harwich. Navnet, også forkortet til Ha’penny Pier, kommer fra en halv penny, som ble belastet besøkende som en plattformbillett. Billettkontoret huser nå Harwich Visitor Society. I Cafe on the Pier er det mulig å kjøpe kaffe og kaker. Der sitter man og kan se utover den enorme containerhavna, og se Stena Line som går daglig mellom Harwich og Hook van Holland. 



Vi avsluttet dagen og de innholdsrike dagene i England på ekte engelsk vis: et besøk på puben «The New Bell Inn». Dette er den eldste puben i Harwich. Deler av bygget kan dateres tilbake fra 1600-tallet.


En dag full av inntrykk var over. Vi ruslet tilbake til vårt mobile hjem, og nøt en nydelig kvelds himmel. 


Neste dag ble det takk for oss til Storbritannia, etterfulgt av en fin båttur over Nordsjøen med Stena Line før vi kjørte i land i Hook van Holland.


Publisert: 28.03.2025, 18:25


Andre artikler