Er det greit med heldekkende og relgiøs påkledning i Norge?

Arne Bunæs

Regjeringen foreslår at det ikke skal være lov å bære heldekkende plagg i den norske skole, fra barnehave til ferdig utdannelse. Mange ragerer på dette, andre applauderer forslaget. Jeg tilhører sistnevnte. Blogget om dette tidligere, nå er dette på nytt et aktuellt tema.
--------
Nei jeg syntes ikke det! Debatten har rast i Norge og andre land den siste tiden., og da spesiellt bruk av heldekkende klær som Burka og Niqab. Flere land, bl.a Frankrige, Nederland og Sveits forbyr det. I Sveits kan de som bruker det få opptil 80000kr i bot.
I Norge derimot feiger man ut. Her skal ingen føle seg "tråkket" på eller krenket.
Her i landet går man heller motsatt vei, ved å tillate barn og unge på skoler å bruke muslimske badedrakter i svømmetimen. Og at små barn fra 4-5 års alderen ska kunne bruke muslimske klær på skolen. Ja selv i barnehagen har jeg sett ansatte bruke Niqab, og barn hijab.
Er det en menneskerett å kunne dekke seg til på en slik måte at andre ikke kan se hvem man snakker med og forholder seg til? I disse "terrortider" hvor menn kler seg ut i heldekkende kvinneklær, og sprenger seg selv og andre i lufta er det enda viktigere at vi tar avstand fra, og setter en stopper for dette. Det kan ikke være en menneskerett å dekke seg til, og kle seg i en klesdrakt som tilhører romertiden. Iallefall ikke hvis man bor i Norge og har tenkt å bli boende her. Da får man kle seg på en slik måte som er akseptabelt og vanlig i det landet man oppholder seg. Hva man derimot gjør i egne private hjem får være opptil den enkelte. Men i offentligheten må vi kunne stille krav de folkene vi omgås.
Mange muslimske kvinner som bærer Niqab og Burka sier det er selvvalgt! Og får de ikke bære disse klesplaggene i det offentlige rom, vil de enten kun oppholde seg i hjemmet, eller flytte til et annet land. Ja det var litt av en trussel!
Ønsker de å flytte til muslimske land, hvor bildet nedenfor illustrerer hverdagen, så må de gjerne flytte dit for min del.

Jeg syntes ikke det er greit å sitte på T-banen ovenfor kvinner som en ser kun øynene på, og snaut nok det, slik jeg gjorde her forrige dagen. Hva skjulte seg under klesdrakten? Det kunnne være hva som helst. jeg må innrømme at jeg flyttet meg til et annet sete lenger bak i vognen.
Jeg har besøkt mange land, også muslimske. Bl.a Tyrkia, Egypt og Marokko. Man ser selvsagt kvinner bære hodeplagg, det er helt vanlig og ingen som reagerer på. Men det som slo meg var at jeg ser flere kvinner med heldekkende klesplagg i Oslo, enn jeg gjorde i de muslimske landende jeg besøkte.
Som et apropo, på flyplassen i Marokko så jeg noe merkelig. Det var lang kø foran dametoalettene. Hvorfor det? Jo de arabiske kvinnene som skulle fly til Europa skiftet fra muslimske til vestlige klær før de startet flyturen. Og på flyet var det kun eldre kvinner som bar muslimske klær, med enkelte unntak
Jeg syntes Norge burde ta et klart standpunkt mot bruk av heldekkende klesplagg, slik andre land har gjort. Iallefall starte med med forbude på skoler, universitet og offentlige kontorer. Det vil uansett være et steg i riktig retning. I Norge bruker vi ikke, eller aksepterer at andre gjør det, heldekkende relgiøse klesplagg. Det strider mot våre verdier, vår kultur og vår levemåte!
--------------
Bloggadresse: www.bloggi.no/arnbunblogg
Facebookgruppe: perspektivet mitt (lukket gruppe, men alle er velkomne til å søke medlemsskap)