Storslagen kultur og natur

Åse Westlye
Storslagen natur og kultur
Armenia er et veldig gammelt land. Det har bodd folk her i flere hundre tusener av år. Det har en lang og broket historie. Det er også verdens første kristne nasjon, fra ca 300 år evt.Geografisk er det plassert i Kaukasusregionen og grenser til Georgia, Tyrkia, asserbajan og Iran. Det har lenge vært en del av Sovjet, men ble selvstendig på 90-tallet. Det høye fjellet Ararat, kjent fra bibelen hvor Noahs ark strandet, ligger mellom Tyrkia og Armenia. På det høyeste er det over 5000 m, og regnes som en nasjonalhelligdom.

Araratfjellet med to topper. Den høyeste er 5137m og den laveste 3896 m. Kanskje finnes rester av Noahs ark under de snødekte toppene, men det er ennå ikke funnet bevis. Bilde fra wikipedia.org

Dette er riksvåpenet. Her kan man se at Ararat med den strandete arken til Noah er avbildet. Dette likte ikke Tyrkerne, som mente at Armenerne ikke hadde enerett på dette fjellet. Da svarte Armenerne at Tyrkia hadde avbildet månen i sitt flagg , noe de slett ikke hadde enerett på. Så de beholdt riksvåpenet sitt.
Den beste utsikten til Ararat får en fra Jerevans sentrum. Ararat er avbildet på Armenias pengesedler, og den berømte cognacen heter også Ararat.

Fjellet er flott å se på fine dager.
Her er Sevanavank -klosteret fra år 874. Det ligger vakkert til på en høyde. Det ligger ved Sevansjøen, den høyest beliggende innsjøen i Kaukasusfjellene (2000 m o h) Det er den nest største ferskvanninnsjøen i verden. Det var en flott naturopplevelse!



Gammel, koselig, pittoresk landsby kalt Dilijan med kunsthåndverkere, spesielt flott treskjæring og fint utsmykkede hus. Også kalt spa- byen.




Et lite hotel med sjarm?
I bakgrunnen er et fredsmonument (en stille revolusjon)
Her er vi på besøk i en liten landsby kalt Fiolotovo hvor en helt spesiell minoritetsfolkegruppe lever ganske isolert. De tilhører moloke, en liten sekt av armeere, russere og tyrkere hvor noen bor i USA også. De er en slags sekt som kan minne om levemåten til Smits venner og Amish people. De lever enkelt uten vestlige elektriske hjelpemidler, TV, radio, mobiltelefoner og annet. De kan heller ikke gifte seg utenfor sin sekt. Noen reiser ut for å finne litt bedre levekår enn her.
Her fikk vi innblikk i levemåten og servert deilig lunch med salater, hjemmbakt brød, suppe, kjøtt, pannekaker med tinnvedsyltetøy og te. Her var det selvsagt ingen alkohol eller kaffe.

Her fyres med gass ( og ved) Rørene over veien er gassrør, og hvert hus har sin utendørs gassmåler.

Gassmåler


Vi fikk omvisning i hagen. De dyrket mye av maten selv, og levde enkelt. Kjekt å få oppleve dette. Folkene som tok imot oss var utrolig vennlige.
