Kjenn din fiende! - mer ytringsfrihet, ja takk!

Vilja Angelica
Den 3. mars 2023 brukte Trygve Hegnar ytringsfriheten sin. Det gjør han igrunnen nesten hver dag, på lederplass i sin egen avis hvor han også er redaktør. Finansavisen eies av Hegnar Media, hvor Trygve Hegnar er daglig leder og styreleder iflg proff.no.
Som oftest er lederen på Finansavisens forside - så hva Trygve Hegnar mener er noe alle vet, dersom de er innom en Narvesen den dagen. Finansavisen er nemlig også en landsdekkende avis. Ingen andre aviser, så vidt meg bekjent, setter lederen på forsiden - verken Aftenposten, Klassekampen, iTromsø, Nordlys, Dagsavisen eller Framover. Med andre ord, Trygve Hegnar gjør mest mulig ut av sin posisjon som aviseier og redaktør. Om man aksepterer begrepet "den fjerde statsmakt" om pressen er altså Trygve Hegnar en svært mektig mann i Norge.
Den 3. mars 2023 skrev altså Trygve Hegnar på lederplass på forsiden av sin landsdekkende avis: SAMER ER GRÅDIGE
Retorikken er slående, med et kortfattet budskap som er umulig å misforstå. Den er også velkjent. Bytt ut "same" med "jøde"... Sett den før?
Bilder fra tyske aviser og oppslag fra WWII følger her:
https://www.alamy.de/fotos-bilder/nazi-anti-j%C3%BCdische-propaganda.html?sortBy=relevant
"Det er ikke uten grunn at antisemittismen er blitt kalt “det lengste hatet” - forestillingene om jøder som grådige, konspiratoriske og morderiske har fulgt Vestens historie i nesten to årtusener. Enten i form av påstander om at jødene ofret kristne barn eller smittet brønner med pest, eller i form av boken Sions Vises Protokoller, et falskneri som “avslører” et jødisk komplott for å ta over verden." (Forskning.no, lest 9.1.24)
Nå var ikke Hitler bare en jødehater - han hatet også sosialister, homofile, sigøynere, kunstnere og mentalt syke. Pressen kunne benytte et hvilket som helst av disse andre begrepene på sine forsider, både i Norge og i Tyskland i mellomkrigstiden, og komme unna med det.
Men etter mellomkrigstiden kom det, som begrepet formidler, faktisk en krig. En krig så forferdelig, med så grusomme overgrep mot individet at "folk flest" knapt kunne tro det de hørte. Noe Hitler faktisk alledrede i sitt verk "Mein Kampf" hadde forutsagt og forutsett. I denne boken skal det stå at ingen kom til tro det de hørte om hva nazistene gjorde og at de derfor ville kunne holde på i fred. Noe som faktisk skjedde - med god hjelp fra media med sitt jødehat på sine forsider. (Jeg har fortsatt ikke lest boken, jeg gruer meg så utrolig! Men en dag må jeg til pers... Selv djevelen leser bibelen, blir det sagt...)
Vel, sannheten kom - iallfall delvis - for en dag etter 1945, selvom jeg ikke kan huske at Operation Paper Clip havnet på nevnte avisers sider utover 1940, -50, og -60-tallet. Min kilde her er Noam Chomskys bok Secrets, lies and democracy fra 1994:
"There was also an operation involving the Vatican, the US State Department and British intelligence, which took some of the worst Nazi criminals and used them, at first in Europe. For example, Klaus Barbie, the butcher of Lyon [France], was taken over by US intelligence and put back to work."
De verste udyrene fra menneskeforskningen ved de ulike tyske konsentrasjonsleirene ble altså reddet og "pent fordelt", for å kunne fortsette med sine grusomme forskningsforsøk på oss i Vesten, og om jeg ikke tar helt feil, i Afrika... Eksempler på forskning og dertil resultater er: Hvor lang tid det tar for et menneske å fryse ihjel i isvann; ca 4 minutter, konstatert etter å ha plassert et menneske eller flere i et badekar med isvann og observert inntil døden med stoppeklokke. Tvillingstudiene er også verdt å nevne. En jødisk mann beskrev smerten ved å være observatør og "referanseperson" mens hans identiske tvillingbror var forsøkskaninen som fikk ulike stoffer injisert inn i øynene over lengre tid for å endre brune øyne til blå... Hvor lang tid det tar for en 14 år gammel jente å dø av en injeksjon med besin i leveren; ca 3,5 timer. Det står ikke hvor mye hun led, men jeg har antakelig ikke ord for å beskrive hennes lidelser før hun døde...
Vår egen Trygve Bratteli beskriver bivirkningene av å bli utsatt for tyngdekraftsmanipulasjon i sin bok Fange i natt og tåke fra 1980 - et liv i konstant dykkersyke med hevelser, utmattethet, muskelsvinn, muskelsvikt og mange flere symptomer, som han ble utsatt for under sitt opphold som Nacht- und Nebel-fange i konsetrasjonsleiren Natzweiler. Natzweiler var ikke den eneste konsentrasjonsleiren som drev med dette, men jeg husker ikke på stående fot hvilke andre det gjaldt. (Aschehoug og Gyldendals Store Norske Leksikon 1999)
Og menneskene som utførte disse ubeskrivelige og fullstendig unyttige forsøkene ble altså ansett som svært verdifulle for USA, Storbritannia og, om jeg ikke husker helt feil, også Sovjet og Frankrike. At Paven skulle være involvert var jeg ikke klar over før jeg leste Noam Chomskys bok... Når jeg tenker over det er det jo veldig rart at Josef Mengele (jeg får beskjed om at siden om ham på Wiki "can't be reached... så rart...) ikke ble tatt, men faktisk levde en relativt normal livslengde og jeg mener han fungerte som landsbylege helt til sin død. Fikk han fortsette som før i Brazil, tro?
"Josef Mengele (født 16. mars 1911 i Günzburg i Tyskland, død 7. februar 1979 i Bertioga i Brasil) var en tysk nasjonalsosialist og lege tilknyttet SS." Wikipedia, 9.1.24
Avisene har i ettertiden måttet krype til korset og erkjenne sitt bidrag til katastrofen Holocaust. Og det er her jeg blir undrende ifht Trygve Hegnars lederretorikk - er han bare historieløst uinformert om pressens makt og bidrag til overgrep og undertrykkelse i verdenshistorien eller har han bevisst valgt å gjenoppta nazistenes retorikk mot Norges urbefolkning, en gruppe i det norske samfunnet ALLE vet har blitt utsatt for de forferdeligste overgrep av sine egne myndigheter i forening med kirken.
Høyesterett hadde avsagt sin dom den 3. mars 2023 og konstatert både brudd mot menneskerettighetene og ulovlig anektering av landområder som samene har bentyttet i uminnelige tider. Trygve Hegnar støtter tydeligvis menneskerettsbrudd og grovt ran - om det ikke rammer ham selv, regner jeg med. Hadde det vært hans inntektskilde, hans verdier som var truet og hans rettigheter som ble innskrenket så tenker jeg pipen hadde fått en annen lyd på Finansavisens lederplass på avisens førsteside. Eller hva tror du?
Jeg vil understreke at jeg IKKE er kritisk til hans uttalelse på førstesiden av hans landsdekkende avis. Tvert imot! Jeg er tilhenger av en tilnærmet 100% ytringsfrihet. For på spørsmålet: "Er Trygve Hegnar bare uutdannet eller er han nazisympatisør?" har jeg fått mitt svar. Når jeg, som kun er en enkel sykepleier er kjent med pressens makt og pressens skitne historie og delaktighet i Holocaust, da vet eieren av en avis det også! Og jeg vil ikke ha et politisk korrekt samfunn - jeg vil vite hvem som er mine fiender så jeg vet hvor jeg skal passe ryggen min! Heretter skal jeg alltid lese hans avis med hans nazisympati i mente! Eller kanskje jeg bare klarer meg med å lese forsiden og kjøper en annen avis? Men selv djevelen leser bibelen, så kanskje jeg faktisk skal bruke noen tiere på en Finansavisen i ny og ne, slik at jeg vet hvem han henger med og hvem han fremsnakker på innsiden av forsiden?
Til tross for ubalansen mellom rekkevidden av mitt blogginnlegg og hans ledere på framsiden av en landsdekkende avis mener jeg at vi alle er tjent med en åpen dialog. Med vårt system, en presse med statsstøtte finansiert over folkets skatteseddel, er ikke dette noe som helst problem!
Men på lederplass 2. desember 2023 kan Klassekampen dessverre melde at Regjeringen forventer at aviser i Norge skal bli økonomisk selvbærende og at pressestøtten i praksis altså er midlertidig. Det er det Klassekampen har fått formidlet. Da blir Trygve Hegnars innspill på forsiden i hans egen avis et problem. Et stort problem!
Klassekampen 2.12.23: Nå er det brottsjø for norske aviser:
"Prisveksten i bransjen ligger skyhøyt over veksten i konsumpris. Spørsmålet framover er hvordan vi skal opprettholde journalistisk kvalitet og selvtillit i en verden hvor teknologigiganter stjeler all oppmerksomhet, og endatil slipper unna både skatt og reguleringer. Tidspunktet for å ta disse problemstillingene på alvor, er nå. Derfor er det underlig at endringer i pressestøtta som treffer eksisterende aviser, skjer akkurat nå."
https://klassekampen.no/artikkel/2023-12-02/leder
Aviser har mange flere utgifter enn det kan se ut som ved første øyekast. De må faktisk betale for offentlig informasjon som statistikk, lovverk, rapporter og annet som er av allmennhetens interesse. Dette til tross for at lokale, regionale og nasjonale aviser er ansett som en viktig del av statsapparatets kommunikasjons- og informasjonsplattform for å nå ut til folket og velgerne for å sikre folkestyret! (NOU 1994:17) Et annet problem er at informasjonen er bak betalingsmurer, eller, som man ser dersom man leter litt i Klassekampens artikler som har åpen tilgang - de er gjort uleselige... (Funn nå 9.1.24)
I en kaotisk tid hvor det daglig snakkes om en ny verdensorden så hindres altså nordmenn å orientere seg i denne verden og kun aviser med rike onkler eller tabloidformat-aviser vil overleve - uten at Regjeringen anser at dette er et problem i et demokratisk land? Pressestøtta må opp, ikke ned! Og den må forbli varig!
I går var jeg innom UiT for å forberede meg til vårens studier hvor første forelesning er i morgen. En amerikansk, som vanlig svært høylytt, gruppe unge mennesker hadde slått seg til foran disken for å få studentbevis. Dersom de ikke er naturaliserte nordmenn må de betale en brukbar pris. Hvorfor kan de ikke studere hjemme i USA? Jaja, de gikk etterhvert, og jeg møter dem neppe i mine studier for mine undervises på norsk!
Å skaffe seg pensumlitteratur er definitivt viktig ved studiestart. Men Akademika hadde knapt en eneste bok fra pensumlistene mine i hyllene! Jeg pratet med Akademikas ansatte, som viste til linker for pensumlitteraturen under bokinformasjonen... Likevel, det er jo merkelig at en universitetsbokhandel velger å gå for elektronisk informasjon når vi etter et tiår med barneskoleundervisning på digitale medier nærmest har mistet en generasjon lesere! Studenter er også fullstendig klare over at de studerer mindre effktivt og har lavere læringskurve dersom informasjonen er digital.
Er det NOKUT som spøker i bakgrunnen?
"NOKUTs verkemiddel for ekstern kvalitetssikring skal vere treffsikre og bidra til utvikling. Eit gjennomgåande trekk i strategien er at verkemidla skal tilpassast slik at utdanningsinstitusjonane opplever dei som nyttige i sitt eige kvalitetsarbeid. GRUNNTANKEN ER AT KONTROLL OG UTVIKLING ER SAUMLAUST KNYTT SAMAN." (NOKUTs strategi for 2023-2030)
§ 2-1.NOKUTs oppgaver og myndighet
(3) NOKUT skal akkreditere institusjoner og studietilbud, FØRE TILSTYN MED INSTITUSJONENENS KVALITETSARBEID OG FØRE TILSYN MED AT INSTITUSJONER OG EKSISTERENDE STUDIETILBUD FYLLER GJELDENDE STANDARDER OG KRITERIER for akkreditering. NOKUT kan benytte andre virkemidler og gjennomføre andre tiltak, så langt de er i samsvar med formålet med NOKUTs virksomhet.
Les den siste setningen om igjen....
"NOKUT kan benytte andre virkemidler og gjennomføre andre tiltak, så langt de er i samsvar med formålet med NOKUTs virksomhet."
Andre virkemidler for å ha kontroll over informasjon? Som å sørge for at informasjonen kun er tilgjengelig på elektronisk utstyr som registrerer hvem, hva, hvor og når, for ekstempel? For så overvåket er du faktisk, og det har vår regjering, etter amerikansk modell, sørget for at du er, og dette har de også klart å få inn i lover som er basert på EU-regulatriver. Disse lovene er i strid med Grunnloven, så klart:
Grunnlovens §98
"Alle er like for loven.
Intet menneske må utsettes for usaklig eller uforholdsmessig forskjellsbehandling."
Grunnlovens §100:
"Forhåndssensur og andre forebyggende forholdsregler kan ikke benyttes med mindre det er nødvendig for å beskytte barn og unge mot skadelig påvirkning fra levende bilder. Brevsensur kan ikke settes i verk utenfor anstalter."
Grunnlovns §102:
"Enhver har rett til respekt for sitt privatliv og familieliv, sitt hjem og sin kommunikasjon. Husransakelse må ikke finne sted, unntatt i kriminelle tilfeller.
Statens myndigheter skal sikre et vern om den personlige integritet."
Grunnlovens §109:
"Statens myndigheter skal sikre adgang til videregående opplæring og like muligheter til høyere utdannelse på grunnlag av kvalifikasjoner."
Men uten bøker blir det lite utdanning og med informasjon kun tilgjengelig når man overvåkes...
Sist, men ikke minst - Kunnskapsdepartementet - som har gjort NOKUT til en "faglig uavhengig" organ:
Universitets og høyskoleloven, kapittel 2:
(1) NOKUT er et statlig forvaltningsorgan som er faglig uavhengig i oppgavene nevnt i tredje og fjerde ledd.
Uavhengig MY ASS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! By proxy, tusen takk! NOKUT SKAL JO OGSÅ FØLGE NORSK LOV! Om Kunnskapsdepartementet, eller noe annet departement lager forskrifter som bryter med norsk lov så begår de kriminalitet! Og hva med denne skremmende, kunstige adskillelsen mellom en utdanningsminister og en kunnskapsminister under Kunnskapsdepartementets navn... Utdanning uten kunnskap? Eller kunnskap basert på forskning på mennesker, slik mye lovverk legger til rette for i Norges Lover?
Sieg heil, Sandra Borch?
Link til youtube med miniserien WW2 in Color. Denne serien er så viktig fordi den er i farger! Da jeg så den ble alle menneskene i filmen mennesker som jeg kunne møtt når som helst og ikke plassert langt tilbake i en tid før jeg levde. Her finner også dere blant annet historien til de siste dagene av den 14-årige jentas liv i Auschwitz:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLQv7ILzUxt5aq1R5J3S8b8GJdN3GuwIeS
Se bort fra den amerikanske propagandaen om den seierrike seieren over Japan, den er basert på løgnene om at Japan angrep dem helt uten grunn, og at Japan ikke ville kapitulere - noe som rettferdiggjorde å slippe to atombomber over TO BYER MED SIVILE! Hundretusenvis døde de påfølgende dagene, i ulidelige smerter, og flere generasjoner etter betaler japanere for denne grusomheten! Den er utilgivelig!
"On August 30, 1945, one of the first American teams to land in Japan were scientific agents of the Manhattan Project, tasked with understanding the effects of the atomic bombings. These representatives went to Hiroshima and Nagasaki to assess every aspect of the attacks, with an eye both to understand what had happened, to measure any lingering radioactivity, and also to learn what could be generalized as “the effects of atomic bombs,” for use in future planning."
https://thebulletin.org/2020/08/counting-the-dead-at-hiroshima-and-nagasaki/
https://www.atomicarchive.com/resources/documents/med/med_chp10.html
Jeg finner også nå at USA hevder at Japan slettes ikke ville overgi seg før bombene ble sluppet over Nagasaki og Hiroshima, og jeg finner ikke kilden jeg brukte sist. Men hukommelsen min har vel vist seg å holde stikk ganske greit, har den ikke? Dessuten angrep Japan med meget god grunn - USA's president Roosewelt var pro-Kina og motstander av at Japan bygde opp sin økonomi og sin arme, og gikk aktivt til verks for å svekke Japans økonomi istedenfor å fremme samarbeid og fred:
"the Roosevelt administration, while curtly dismissing Japanese diplomatic overtures to harmonize relations, imposed a series of increasingly stringent economic sanctions on Japan. In 1939 the United States terminated the 1911 commercial treaty with Japan. “On July 2, 1940, Roosevelt signed the Export Control Act, authorizing the President to license or prohibit the export of essential defense materials.” Under this authority, “[o]n July 31, exports of aviation motor fuels and lubricants and No. 1 heavy melting iron and steel scrap were restricted.” Next, in a move aimed at Japan, Roosevelt slapped an embargo, effective October 16, “on all exports of scrap iron and steel to destinations other than Britain and the nations of the Western Hemisphere.” Finally, on July 26, 1941, Roosevelt “froze Japanese assets in the United States, thus bringing commercial relations between the nations to an effective end. One week later Roosevelt embargoed the export of such grades of oil as still were in commercial flow to Japan.”[2] The British and the Dutch followed suit, embargoing exports to Japan from their colonies in southeast Asia." (https://www.independent.org/news/article.asp?id=1930 - lest 15/1.24)
USA skapte situasjonen som medførte et angrep på Pearl Harbor, som derfor "rettferdiggjorde" å bombe hundretusenvis av sivile. Vi må slutte å tro på amerikanske "nyheter" for det er kun løgn og manipulert informasjon. Men er norske, offentlige nyhetskanaler noe mindre manipulerte? Ordtaket sier at det er vinnerne som formidler historien, og at vi derfor alltid må huske at historien er skrevet fra deres ståsted. Den er aldri sannferdig! Men må det være sånn? Hvorfor skrive historie om vi ikke skal kunne lære av den? En fordreid historie vil ikke kunne lære oss noe som helst, og vi vil gjenta våre feil I DET UENDELIGE! Eller så lenge det finnes intelligent liv, og det er kanskje ikke så mye lenger.
En annen ting som kan være årsaken til at unge gjør det dårlig på skolen er nettopp dette - de er elever i en realitet som ikke gjenspeiles i informasjonen de får. De lærer løgner om sin egen samtid! Hvorfor gidde å lære at det du erfarer er løgn???? Da velger man heller å fokusere et annet sted.
Men til de unge som går på skolen idag - dere trenger basiskunnskaper! Uten disse forstår dere heller ikke deres samtid, for deres samtid er ikke unik! Historien gjentar seg! Det har vært pandemier før, det har vært en kamp om informasjon og det har vært tider hvor mennesker var frie og ble ufrie! Men det må ikke være slik! Kjenn deres fiende! Lær hans mål og metoder - og de finner dere i bøkene! Om ikke dét er en grunn til å bli en lesehest, så vet ikke jeg!
Begynn med Sun Tsu for eksempel, eldgammel strategi for krigføring - som brukes innen moderne krigføring og innen bank og finans, og lest av de store generalene (blant annet Napoleon) gjennom tidene. Lettlest ved første øyekast, men dybden av den forstår man kun ved å omsette "rådene" til relevante erfaringer man har gjort. Forstå din samtid ved å lese filosofien som de som styrer verden idag baserer sine handlinger på. Forstå din samtid ved å forstå hva slags teknologi som de har tilgjengelig!
The Art of War, Sun Tsu - gåj rett til oversikten over the 13 chapters, så får dere en oversikt over bokens metodetenkning:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Art_of_War
Helt ny fagbok nå på norsk - Antropocen - menneskets tidsalder (Dag O. Hessen m. fler (Red)):
"Menneskets påvirkning på klima, atmosfære og natur er blitt så dyptgripende at vi har gått inn i en ny epoke i jordas historie, som kalles antropocen – menneskets tidsalder.
Menneskelig aktivitet fører til endringer som får store konsekvenser for livet på kloden, ikke minst for oss selv, og med ringvirkninger langt frem i tid. Tidligere var det et mål å kontrollere og utnytte naturen. Nå må vi lære oss å leve i naturen på en ny måte. Dette får også konsekvenser for måten vi tenker om mennesket og vår plass i økologien på.
I denne antologien forklarer forskere fra ulike fag den nye sammenhengen mellom menneske og natur som kjennetegner antropocen. De viser hvor viktig tverrfaglig samarbeid er for å forstå menneskets rolle i den nye situasjonen, og for å bidra til bærekraftige løsninger."
https://respublica.no/produkter/antropocen-menneskets-tidsalder/
Jeg håper den er bra, det BØR den være siden den er helt ny - fra 2024 og er skrevet av noe av det beste innen norsk akademia. Jeg har bestilt en bok om geoengineering fra England (via Tronsmo Bokhandel), men planlegger å kjøpe denne også, ved første anledning.
Kunnskapsdepartementet:
https://www.regjeringen.no/no/dep/kd/org/forsknings-og-hoyere-utdanningsminister-sandra-borch/id2990398/
https://www.regjeringen.no/no/dep/kd/id586/
NOKUTS STRATEGI 2023-2030
https://www.nokut.no/om-nokut/nokuts-strategi/
NOU 1994:17 Til informasjonens pris - en norsk utredning jeg anbefaler ALLE å lese! Begynner du bakerst får du med deg litt science fiction anno 1994 om fremtidens (altså nåtidens) utfordringer med et digitalt samfunn. Les og få grøsninger på ryggen!
https://www.regjeringen.no/no/dokumenter/nou-1994-17/id139590/
Josef Mengeles historie fra The Holocaust Memorial Museum, på engelsk siden jeg ikke får opp det jeg vil på norsk... (Beklager!)
"His service at Auschwitz and the medical experiments he conducted there have made him the most widely recognized perpetrator of the crimes committed at that camp. His postwar life in hiding has come to represent the international failure to bring the perpetrators of Nazi crimes to justice." (9.1.24)
https://encyclopedia.ushmm.org/content/en/article/josef-mengele
Store medisinske leksikon: Dykkersyke, trykkfallssyke, caissons sykdom - kjært barn har mange navn?
https://sml.snl.no/caissonsykdom
How the Nazis won the war, kapittel i Noam Chomskys bok Secrets, lies and Democracy (1994)
https://chomsky.info/secrets02/
Høyesterettsdommen i Fosensaken:
https://www.domstol.no/no/hoyesterett/avgjorelser/2021/hoyesterett-sivil/hr-2021-1975-s/
https://www.finansavisen.no/politikk/2023/03/03/7990621/gradige-samer?zephr_sso_ott=9A9FDx
Finansavisens leder- og eierskap:
https://www.proff.no/roller/finansavisen/oslo/aviser-fagblader-og-tidsskrifter/IFDTPGR0ZDB-4
Forskning.no - en politisk korrekt antisemittisme?
https://www.forskning.no/andre-verdenskrig-etnisitet-holocaust/en-politisk-korrekt-antisemittisme/1070103