Tenkte bare jeg skulle nevne det...

Vilja Angelica
Vilja Angelica

Tenkt scenario...

En styrtrik arabisk sjeik fant ut at muslimene i Norge trengte sin egen stat. Han fant ut at Buskerud fylke var passelig stort og gikk til innkjøp av området. Fordi han var uendelig rik, satt på verdifulle verdier som olje og silikonchiper (halvledere for elektronikk) og fordi det var den Arabiske Liga som satt i FN's sikkerhetsråd imotsetning til idag, hvor det er USA, Frankrike, Storbritannia, Kina og Russland - gikk godkjenningen igjennom som en drøm. Å få FNs generalforsamling til å stemme for var ikke noe problem. I denne tenkte verdenen var FNs legater like kriminelle som i dag, hvor gullkantete diplomatpass har kjøpt utallige stemmer. Vipps så var ikke lenger Buskerud verken Buskerud eller Norsk, men en helt nyopprettet muslimsk stat.

Dette har faktisk skjedd! Men ikke med norske områder og ikke med verken den arabiske liga eller en arabisk sjeik i hovedrollene. Landet, på størrelse med vårt fylke Buskerud, før det begynte å forsyne seg av områdene rundt, er Israel, og det var vårt nåværende FN, med nåværende sikkerhetsråd og med Norge i posisjon som generalsekretær, som godkjente opprettelsen av en ny stat på et område som Storbritannia hadde kjøpt i midt-østen og som de villig ga bort for å starte en jødisk stat - uten å  bry seg med å informere de som allerede bodde i området - så klart. Landet jeg snakker om er Palestina og dersom vi skal forholde oss til vårt tenkte scenario med Buskerud som muslimsk stat er det uvisst hvor mye de omkringliggende fylkene hadde måttet avgi til den nye staten etter over 70 år - kanskje ville Oslo være en delt by med en mur tvers igjennom som vi kunne gråte ved?

Hva ville vi sagt?

Siden staten Judea, den ene delen av det opprinnelige Israel, gikk under i 586 før vår tid, har det vært vanlig å konvertere til jødedommen. Jødedom er altså ikke en religion kun for israelittene slik det var i begynnelsen. Da Judea gikk under i 586 før vår tid tok bøndene som tidligere hadde vært underlagt sine israelittiske herrer etter anekteringen da israelittenes gud ga israelittene landet (uten å spørre, så klart) til seg israelittenes religion. Det var altså israelittenes slaver som konverterte til jødedommen - og slik ble jødedommen kun en religion. En religion gir ikke rett til en egen stat - ikke en gang det å være et folk gir automatisk denne retten. Allerede i år 70 vår tid var det kun ca 1 million jøder igjen i Palestina (det fantes altså ikke lenger en jødisk stat) og ca 3,5 millioner jøder var fordrevne av romerne og hadde spredd seg over hele middelhavsområdet - blant annet var det et eget område i Alexandria som var jødisk.

Vi vet at antalle jøder i diaspora og gjenværende i Palestina er svært sikkert. Romerne hadde orden på rikene de hadde lagt under seg. Juleevangeliet begynner som kjent med ordene: "Og det skjedde i de dager at det utgikk bud fra keiser Augustus at all verden skulle innskrives i manntall. Det var den første inskrivningen mens Quirinius var landshøvding i Syria." (Lukas evangelium, det nye testamentet)

Palestina besto altså som stat etter Judeas sammebrudd 586 før vår tid, og menneskene der konverterte etterhvert til islam. Fra 656 vår tid ble området muslimsk (historisk atlas 2023:99).

Jeg synes det er merkelig at Israel krever hevd på et område som har vært muslimsk i over 1500 år - samtidig som de praktiserer en politikk i de (enda mer) ulovlig anekterte områdene med at olivenlunder som har vært i den palestinske befolkningens eie i minst 800 år anses som staten Israels eiendom dersom de ikke driftes på 20 år - etter at jødiske setlere har brent trærne ned. Det tar en mannsalder før oliventrær gir avling etter nyplanting. Og muren israelerne har bygget begrenser palestinernes tilgang til områdene de har dyrket i århundreder. Kun familiemedlemmer får bistå i innhenting av oliven, så har du ingen barn, har du heller ingen som hjelper deg.

Israel praktiserer også noe som kan kalles "strategisk fengsling" - ca 40% av den mannlige befolkningen i Palestina er til enhver tid fengslet uten grunn. I et tradisjonelt samfunn hvor mannen er inntektsansvarlig og kvinnen tar vare på hus og hjem er dette katastrofalt for en familie - og en befolkning! Det hører også med til dette bildet at barn, gutter helt ned i 12-14 år fengsles på denne måten - for mange år og på ubestemt tid! Og at de som er fengslet sulter dersom familien i Palestina ikke kan betale for kost i fengslet.

Vebjørn Selbekk, redaktør i avisen Dagen forsvarte staten Israel over to sider i en landsdekkende avis her for kort tid siden. Dette er det han forsvarer...

Jeg tenkte bare jeg skulle nevne det....


Publisert: 07.05.2024, 18:00


Andre artikler