jeg har betennelse i foten!

Lillian Nilsen
Lillian Nilsen Berg

I januar hadde jeg som mål å klare 400 km ved å gå og jogge på en måned og i januar og februar trente jeg mye og jeg hadde heller ikke nødvendigvis de beste skoene på de riktig lange turene.jeg fikk først liktorn under høyre fot noe som var svært vondt.kjøpte noe greier på apoteket og det ble sakte men sikkert bedre.

men riktignok kjente jeg at spesielt på de litt lengre turene at jeg kunne få litt smerter under foten,men jeg tenkte at det kunne bare ha noe av at foten var stiv og støl og eventuelt litt sliten etter lang tur,noe som er normalt.men smerten begynte å komme også når jeg ikke trente og smerten økte så mye at enkelte dager slet jeg med å tråkke ned på foten.etter påske dro jeg til lege og det viste seg at jeg hadde fått noe som hete Plantar fasciit.

HVA ER PLANTAR FASCIIT?:det er betennelse i fotsålens seneplate der den fester seg til hælbenet.tilstanden gjør det vondt når du tråkker ned på foten.

det som har hendt er at man gjerne har trent litt hardt på hardt underlag med dårlige sko og så har foten fått en liten skade og da har den vært svak,så dermed har virus osv fått feste seg der og området blir betent. jeg gikk til legen rett etter påske og hun fant med en gang ut hva problemet var.hun ba meg hvile og jeg som da elsker å bevege meg trente ikke på 1,5 måned.riktignok pusset jeg opp i denne perioden,så fikk jo bevegd meg,men ikke trent som jeg pleier.

smertene ville ikke gi seg så jeg tok kontakt med fysioterapaut og begynte med noe som heter trykkbehandling.det er mildt sagt smertefullt,og jeg drar 1 gang iuka til fysio nå og har igjen 3 ganger,for planen er 7 uker med behandling og 7 uker pause.hva som skjer etter de 7 ukene vet jeg ikke helt enda riktignok.det er svært dyrt å gå til fysio.nærmere 700 kr iuka så jeg har måttet gjort om mye for at budsjettet skal gå rundt,men jeg føler det har hjulpet litt så vi får se.har lest at betennelsen kan gjerne sitte i veldig lenge også.

om ikke dette fungerer kommer de til å operere og det er jo noe jeg har angst for.husker hvor mye panikk angst jeg hadde sist jeg skulle operere.men i følge fysio så er dette et svært lite inngrep og de går inn i kneet og gjør noen greier der.men da kan jeg ikke gå på lenge etterpå.så håper jeg slipper dette.

nå har jeg begynt å trene litt igjen ettersom fysio sa jeg kunne gjøre det.jeg kan ikke gå på mega lange turer,men jeg måtte finne ut selv hvor langt jeg kunne gå uten smerter.jeg har i to uker nå gått 30 min gåtur med hund vær dag og igår økte vi til 45min gåtur.tror min hund er glad for å endelig kunne ha med seg meg på tur igjen.jeg får riktignok ikke lov til å jogge.da kan problemet bli ti ganger værre og det er viktig at jeg tøyer vær dag også.jeg kan kjenne smerten om jeg hopp og spretter mye å.så yoga og styrke trening uten for mye hopp og sprett har fungert veldig.men treningsmengden er veldig redusert.om du ser for deg at jeg før hadde 20-30 timer med aktivitet i uka,så har jeg nå kanskje 5 tilsammen.så jeg må ta det med ro.gjerne tar jeg 30 min treningsøkte og det er helt passelig for meg nå.men nå tenker du sikkert at 20-30 timer med aktivitet er mye,men alt er ikke hard trening.gåturer osv er også med i denne beregningen.

jeg elsker å trene og det er min store lidenskap og jeg er jo i relativt god form sant,så jeg kunne trene 2-3 timer om dagen i form av yoga,styrke,løping osv og så har jeg en hund som trenger gåturer i tillegg.husk at denne treningsmengden blir for mye om du er utrent.jeg har trent 5-6 dager iuka i veldig mange år.jeg har 1-2 dager iuka med fri og da er det bare litt tur med hund den dagen og da lar jeg gjerne kroppen få hvile mye i sofaen osv.for hvile er ekstremt viktig også om man trener mye.

jeg prøver også å drikke mye vann for tiden og spise sunt.vi får håpe at plagen blir bedre ettervært<3 da er dere værtfall oppdatert.


Publisert: 14.06.2022, 12:00


Andre artikler