Rundstykker av meskekorn

Pernille Nilsen
I august når vi syklet "Tour de brassier" på Randaberg fikk vi servert rundstykker laget av meskekorn. Meskekorn er kornene som blir igjen når man brygger øl. Rundstykkene smakte nydelig og jeg tror jeg forspiste meg på de også. I alle fall fikk jeg veldig lyst å lage disse selv. Oppskrift fikk vi, men jeg måtte jo få fatt i meskekorn av noen som brygget øl. Heldigvis har vi gode venner og Frode fikk tak i meskekorn via sin bror. På lørdag fikk jeg en hel plastpose med kornene.
Søndag gikk jeg i gang og laget en porsjon rundstykker. Det ble sånn ca 20 stk og de var kjempegode. Jeg hadde ikke brunost, men det er det pålegget jeg synes er best til.

Oppskriften var her :
500 g meskekorn, 250 g siktet fint rugmel, 500 g hvetemel, 2 ts salt, 1 pakke tørrgjær. Bland dette sammen
Ha 3 ss olivenolje og 5 dl vann (37 grader) og bland inn i deigen. Arbeid deigen godt sammen og hev i 45 min. Trill rundstykker og etterhev hev i 30 min til. Bruk mer mel hvis det trengs. Deigen var litt løs. Smør rundstykkene med litt egg og vann og dryss litt solsikkekjerner over. Stek 200 grader i varmluft i ca 12 min.
Nå har vi i årenes løp prøvd å få til søndagsmiddag i familien, men det har vært full boikott av guttane. Det er alltid noe de skal og de har ikke vært interesserte heller. Nå den siste tiden har de imidlertid stilt opp hver søndag og det er så koselig å sitte med bordet og prate og prate. Noen sier unger er kjekkest når de er små, men jeg sier hver alder har sin sjarm. Nå må jeg si at jeg synes det er utrolig kjekt når de er voksne og er blitt så kjekke unge menn som de er blitt. De er sosiale og jeg tror de har funnet ut at meg og Sigvald ikke er så verst alikevel.
